نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

درمان روماتیسم ستون فقرات

روماتیسم ستون فقرات یک بیماری التهابی مزمن است که ابتدا ستون فقرات را درگیر می‌کند. بیماران اغلب دچار کمر درد مزمن و سفتی در ستون فقرات هستند. همچنین می‌تواند مفاصل دیگر مانند مفاصل ساکروایلیاک، مفاصل محیطی، انگشتان و نواحی که تاندون‌ها و رباط‌ها به استخوان‌ها متصل می‌شوند را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

علائم شایع اسپوندیلیت آنکیلوزان شامل محدودیت حرکتی در ستون فقرات، وضعیت غیر طبیعی، درد باسن ، درد لگن، آرتریت در مفاصل محیطی، التهاب تاندون‌ها و رباط‌ها (انتزیت)، و تورم انگشتان دست یا پا (داکتیلیت) است. با گذشت زمان، التهاب می تواند منجر به جوش خوردن مهره ها شود و باعث سفتی و درد در پشت شود. همچنین می تواند سایر مفاصل مانند باسن و شانه ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

شما با مراجعه به بهترین  متخصص ستون فقرات  در تهران  می توانید با راه های درمانی مفیدی آشنا شوید و از مزیت های درمان بدون جراحی برخوردار گردید.روماتیسم ستون فقرات

ستون فقرات

ستون فقرات شما ستون بلندی از استخوان هاست که از گردن تا پایین کمر شما امتداد دارد. به عبارتی از پایه جمجمه (استخوان سر) شروع می شود و به دنبالچه ختم می شود. استخوان ها، ماهیچه ها، تاندون ها و سایر بافت ها، نخاع و مایع اطراف نخاع را در بر می گیرند. بیماری های مهم و شایعی ستون فقرات را مبتلا می کنند. فتق دیسک، تنگی کانال نخاعی، آرتروز یا استئوآرتریت، پوکی استخوان، سیاتیک، رگ به رگ شدن بیماری هایی رایج، شایع و گریبانگیر انسان هستند. کمر درد شایعترین علامت ستون فقرات است. بیماران در مواجه با علایم و درد ستون فقرات همیشه با این چالش مواجه هستند که به کدام دکتر ستون فقرات مراجعه نمایند و چه نوع درمانی را انتخاب کنند. بهترین درمان و بهترین متخصص ستون فقرات از سوالات و جستجوهای همیشگی هست.

در ادامه این نوشته شما با ستون فقرات یا ستون مهره‌ها بیشتر آشنا می شوید. امیدواریم این اطلاعات برای پیشگیری و درمان بیماری های ستون فقرات مفید و موثر باشند.

عملکرد های مهم :

 • دادن ساختار و شکل بدن
 • حمایت از حالت بدن
 • محافظت از نخاع
 • به شما امکان می دهد انعطاف پذیر باشید و حرکت کنید

شکل ستون فقرات

اسکلت فقرات سالم دارای سه انحنای طبیعی است که شکل S را ایجاد می کند. این منحنی ها به عنوان ضربه گیر عمل می کنند تا از آن در برابر آسیب محافظت کنند.چندین استخوان و بافت نرم ستون فقرات شما را تشکیل می دهند. آن‌ها مانند آجر به هم متصل می‌شوند و روی هم چیده شده‌اند تا به روش‌های مختلف به حمایت از بدن شما کمک کنند.

مهره های ستون فقرات

 • مهره ها: تعداد مهره های ستون فقرات شما دارای 33 مهره است که کانال نخاعی را تشکیل می دهند. این تعداد مهره کانال نخاعی را می سازند که مانند تونلی است که نخاع و اعصاب شما را در خود جای داده و از آنها در برابر آسیب محافظت می کند. بیشتر مهره‌ها برای ایجاد دامنه حرکتی حرکت می‌کنند. پایین ترین مهره ها (خاجی و دنبالچه) به هم جوش می خورند و حرکت نمی کنند.

  ستون فقرات
  قرارگیری افقی ستون فقرات
 • مفاصل فاست: این مفاصل دارای غضروف (بافت همبند لغزنده) هستند که به مهره ها اجازه می دهد روی یکدیگر بلغزند. اتصالات فاست به شما امکان می‌دهند بچرخید و موجب انعطاف‌پذیری و ثبات شما می‌شوند.
 • دیسک های بین مهره ای: این بالشتک های صاف و گرد بین مهره ها قرار می گیرند و به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. هر دیسک دارای یک مرکز نرم و ژل مانند (nucleus pulposus) است که توسط یک حلقه خارجی انعطاف پذیر (annulus fibrosus) احاطه شده است.ستون فقرات
 • نخاع و اعصاب: نخاع شما ستونی از اعصاب است که در کانال نخاعی شما قرار دارند. طناب نخاعی از جمجمه تا پایین کمر شما امتداد دارد. سی و یک جفت اعصاب از طریق سوراخ های بین مهره (فورامن عصبی) منشعب می شوند. این اعصاب پیام هایی را بین مغز و ماهیچه ها حمل می کنند.
 • بافت های نرم: رباط ها مهره ها را به هم متصل می کنند تا ستون فقرات شما را در موقعیت خود نگه دارند. ماهیچه ها از ستون فقرات شما حمایت می کنند و به حرکت شما کمک می کنند. تاندون ها ماهیچه ها را به استخوان متصل می کنند و ضمن کمک به حرکت، از آسیب عضلانی جلوگیری می کنند.

نواحی ستون فقرات کدامند؟

33 مهره پنج بخش مجزای ستون فقرات را تشکیل می دهند. از گردن شروع می شود و به سمت دنبالچه می رود، بخش های آن شامل موارد زیر است:

 • ستون فقرات گردن : گردن شما دارای 7 مهره (C1 تا C7) است. این مهره های گردن به شما امکان می دهند سر خود را بچرخانید، کج کنید و سرتان را تکان دهید. گردن یک شکل C به سمت جلو ایجاد می کند که به آن منحنی لوردوز می گویند.
 • ستون فقرات سینه ای (وسط پشت): قسمت قفسه سینه ای دارای 12 مهره (T1 تا T12) است. دنده های شما در عقب به این مهره ها می چسبند. قسمت قفسه سینه ای کمی به سمت عقب خم می شود تا یک شکل C به عقب به نام منحنی کیفوتیک ایجاد شود.
 • ستون فقرات کمر : 5 مهره (L1 تا L5) کمر شما را تشکیل می دهند و از قسمت های بالاتر ستون فقرات شما پشتیبانی می کنند. کمر به لگن شما متصل می شود و بیشتر وزن بدن شما و همچنین استرس ناشی از بلند کردن و حمل وسایل را تحمل می کند. کمر به سمت جلو خم می شود تا یک انحنای لوردوتیک C شکل ایجاد کند.ستون فقرات کمر
 • استخوان خاجی(ساکروم): این استخوان مثلثی شکل به باسن شما متصل می شود. 5 مهره خاجی (S1 تا S5) در طول رشد جنین به هم جوش می خورند، به این معنی که حرکت نمی کنند. استخوان خاجی و لگن حلقه ای به نام کمربند لگنی تشکیل می دهند.
 • دنبالچه : 4 مهره جوش خورده این تکه کوچک استخوانی را در پایین ستون فقرات تشکیل می دهند. ماهیچه ها و رباط های کف لگن به دنبالچه می چسبند.

نشانه های روماتیسم ستون فقرات

اصولا درد در بخش پایین کمر از نخستین نشانه های روماتیسم ستون فقرات به حساب می آید. این نشانه اصولا قبل از ۴۴ سالگی خود را نشان می دهد‌. کمر درد در روماتیسم ستون مهره ها با استراحت بدتر می شود. فعالیت و تحرک بدنی سبب برطرف شدن این درد خواهد شد. به مرور زمان این درد بخش ستون مهره های گردن را هم درگیر می کند.

احتمال دارد استخوان های ستون مهره ها و گردن به همدیگر اتصال پیدا کنند و باعث کم شدن دامنه حرکت و کم شدن انعطاف ستون مهره ها شوند. حتی در مقدمه هم اشاره کردیم که امکان درگیر شدن مفاصل لگن و دیگر مفاصل بدن هم وجود دارد.

درمان روماتیسم ستون فقرات

درد لگن در اشخاصی که روماتیسم ستون فقرات دارند بسیار متداول است و می تواند با درد باسن و به وجود آمدن بی نظمی همراه باشد. در شرایطی که قفسه سینه هم درگیر شده باشد و فرد به دلیل اختلالات این بخش دچار مشکلات تنفسی خواهد شد. حتی امکان درگیر شدن زردپی و تاندون هم وجود دارد.

روماتیسم ستون مهره ها در حقیقت یک بیماری سیستمیک است. این بیماری می تواند التهاب روده همراه شود. در بعضی موارد نادر قلب هم درگیر این بیماری می شود.

روماتیسم ستون مهره ها اصولا بیشتر در آقایان رخ می دهد و در آنه احتمال به وجود آمدن بیماری سه برابر بیشتر از بانوان است‌. با این وجود امکان دچار شدن به ستون مهره ها در همه اشخاص وجود دارد. این بیماری اصولا در سن های ۱۶ تا ۳۶ سالگی خود را نشان می دهد.

دلایل ابتلا به روماتیسم ستون فقرات

علت مبتلا شدن به روماتیسم ستون مهره ها معلوم نیست ولی مسائل ژنتیکی به خاطر مبتلا شدن روماتیسم ستون مهره ها نقش مهمی را اجرا می کند. به طور کامل وجود مسائل ژنتیکی در بیشترین درصد از بیماران مبتلا به این بیماری دیده شده است.

ولی موضوعی که باید به آن اهمیت بدهید این است که مشاهده نشانگرهای ژنتیکی در همه اشخاص به این دلیل نیست که دچار روماتیسم ستون مهره ها می شوند‌‌. تقریبا ۶۰ نشانگر ژنتیکی وجود دارد که ثابت می کند شخص ممکن است مبتلا به روماتیسم ستون مهره ها شود. پژوهشگران دیدگاهی دارند که موارد محرک محیطی همراه با عوامل های ژنتیکی امکان بروز روماتیسم ستون مهره ها را زیاد می کند.

تشخیص 

تشخیص روماتیسم ستون مهره ها با توجه به نشانه هایی که ایجاد کرده است، با آزمایش خون و عکس برداری از ستون مهره ها انجام می گردد. نشانه اولیه روماتیسم ستون مهره ها مشابه بقیه بیماری ها روماتیسمی است به همین علت پزشک تقاضای آزمایش های تشخیصی را می دهد تا وجود دیگر بیماری های روماتیسمی را رد کند.

وجود فاکتور های روماتوئید و گره های روماتوئید می تواند به تشخیص روماتیسم ستون مهره ها یاری کند‌. هرچند که آزمایش خون نمی تواند به طور معین ابتلا به روماتیسم ستون مهره ها را شناسایی کند. انجام آزمایش ژنتیک به خصوص در دسته های خاصی از بیماران مهم ترین عامل شناسایی به حساب می آید‌.

درمان روماتیسم ستون فقرات

بهره گیری از آزمایش التهاب غیر تخصصی می تواند دانسته های مفیدی را در اختیار متخصص کمر درد در تهران  قرار دهد ولی یک شیوه اختصاصی نیست، عکس گرفتن از ستون مهره ها می تواند وضعیت ایجاد شده در مفاصل بین استخوان های لگن و خاجی را نشان دهد.

 هرچند که این تغییر وضعیت در عکس برداری به وسیله پرتو ایکس دیده می شوند امکان دارد چند سال بعد از شروع نشانه های اولیه این گونه تغییرات قابل ملاحظه باشند. در بعضی مواقع پزشک از ام آر آی و سی تی اسکن برای دیدن تغییرات به وجود آمده در مفاصل بین استخوان های لگن و خاجی بهره گیری می کند .

چون اسکن ام آر آی در تفاوت با عکس برداری به وسیله پرتو ایکس نتیجه های مشخص تر و بهتری در اختیار پزشک قرار می دهد. از عکس برداری به وسیله پرتو ایکس به جهت بررسی علائم های مربوط با آسیب دیدگی ستون مهره ها استفاده می شود.

درمان روماتیسم ستون فقرات

اهداف درمانی برای روماتیسم ستون فقرات، تسکین درد و سفتی، حفظ قابلیت حرکت فقرات محوری و توانایی عملکردی، و پیشگیری از عوارض ناشی از مشکلات فقرات است. مداخلات غیردارویی باید شامل تمرین منظم، آموزش قرارگیری، و فیزیوتراپی باشد.

درمان دارویی خط اول شامل استفاده از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) به صورت روزانه و برای مدت طولانی است. اگر NSAIDs تسکین کافی ارائه نمی‌دهند، می‌توانند با مهارکننده‌های عامل فاکتور نکروز تومور (TNF-Is) مانند آدالیموماب، اینفلیکسیماب یا اتانرسپت ترکیب یا جایگزین شوند.

استفاده از گلوکوکورتیکوئیدهای سیستمیک برای درمان AS توصیه نمی‌شود، اما تزریق‌های موضعی استروئید ممکن است برای موارد خاص مورد نظر قرار گیرد.

کلام آخر

دوستان عزیز و گرامی ما در این مقاله درمورد بهترین درمان روماتیسم ستون فقرات صحبت کردیم و امیدواریم که هیج شخصی دچار بیماری و آسیب نشود. باید به سلامتی خود اهمیت بدهید و در صورت بروز هرگونه بیماری باید فورا به دکتر ستون فقرات مراجعه کنید تا از روش های درمانی به خوبی استفاده کنید.

ما در این محتوا به طور کامل سعی کردیم در مورد مواردی چون نشانه های روماتیسم ستون فقرات، دلایل ابتلا به روماتیسم ستون فقرات، تشخیص روماتیسم ستون فقرات توضیحاتی را ارائه نمائیم. اگر در این مورد برای شما سوال هایی پیش آمد می توانید با کلینیک دکتر نوری تماس بگیرید

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

12 نظر

 • سلام دکتر نوری بسیار دکتر شریفی هستن من سوابق ایشون رو مطالعه کردم و با مشاوره گرفتن ازشون خیلی زود درمان شدم

 • سلام خسته نباشید جناب دکتر ممنونم ازتون مادر بزرگ من ستون فقراتش مشکل داشت ما پیش شما اومدیم و خداروشکر الان خیلی بهتر هستش

 • واقعا دکتر خیلی خوبی هستن ۱۸ سال سابقه دارن ما خیلی برای درد گردن دکتر مراجعه کردیم و هیچکس تشخیص درست نداد فقط اقای دکتر تونستن این درد درمان کنن

 • اقای دکتر خیلی ممنون خواستم از اینجا بابت همه زحمت های که برای درمان پای پدر من کشیدید تشکر کنم شما یه دونه هستید

 • سلام دکتر شرایط پدربزرگ من جوری هستش که گفتن زانوهاش اب توش جم شده و باید این اب کشیده بشه به نظر شما ما باید چیکار کنیم اب رو تخلیه کنن؟

 • ممنون از دکتر خوب و مهربون برای فیزیوتراپی رفتیم خدمتشون الان جلسه ۴ رم هست روند درمان عالی پیش رفته دکتر خیلی زحمت کشیدید مرسس

 • سلام اقای دکتر من تو سایتتون خوندم که شما لیزر درمانی هم انجام میدید میخواستم ببینم این روش برای کمر درد مناسب هست یا خیر

 • سلام مرسی از دکتر بابت مقاله های که راجع بیماری های مختلف تو سایت قرار دادن بسیار استفاده کردیم و خیلی مفید بودن

 • دکتر نوری در تمام زمینه ها کمر زانو و… خیلی کار بلد و خبره هستن من پیشنهادشون میکنم به تمام کسایی که با این مشکلات کمر و زانو…. درگیر هستن

 • سلام اقای دکتر مامان من زانوهاش خیلی درد میکنه گفتن باید تزریق انجام بده خیلی ورمم کرده این کارو انجام بده یا نه؟

 • تشخیص شما عالیه دکتر ما چند مطب مراجعه کردیم برای درد ستون فقرات ولی کار و اخلاق شما حرف نداره

 • سلام خواستم بدونم که اقای دکتر در زمینه های عمل های دیسک کمر و ارتورز هم فعالیت دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *