نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

کایروپراکتیک

کایروپراکتیک بر تشخیص و درمان اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات، تمرکز دارد که توسط دکترکایروپراکتیک انجام می‌شود. در کایروپرکتیک از دستکاری های دستی برای کاهش درد، بهبود تحرک و بازگرداندن قرار گیری مناسب در بدن استفاده می کنند. بسیاری از مردم از طریق درمان های کایروپراکتیک از درد مزمن، سردرد و سایر بیماری ها تسکین می یابند. تکنیک هایی مانند دستکاری ستون فقرات و موبیلیزاسیون معمولا برای رفع مشکلاتی مانند کمر درد ، سردرد و سفتی گردن استفاده می شود.

ستون فقرات

کایروپراکتیک یک رویکرد غیر تهاجمی و عملی برای درمان های پزشکی است که بر ستون فقرات و سایر ساختارهای اسکلتی- عضلانی تمرکز می کند تا حرکت و قرارگیری مناسب را ارتقا دهد. پزشک کایروپراکتیک از تکنیک‌های مختلفی از جمله دستکاری ستون فقرات، درمان‌های دستی و توانبخشی برای کمک به بهبود عملکرد مفاصل، کاهش درد و افزایش رفاه کلی استفاده می‌کند.  کایروپرکتیک درمانی است که در آن دکتر کایروپراکتیک از دستان خود یا ابزارهای ویژه برای دستکاری مفاصل بدن و ستون فقرات استفاده می کند. این درمان را دستکاری ستون فقرات یا دستکاری مفصل نیز می نامند. هدف کایروپراکتیک‌ رسیدگی به علت ریشه‌ای مسائل و نه فقط علائم است که منجر به مزایای بلندمدت برای بیماران می‌شود.کایروپراکتیک/ ستون فقرات مهره

 کایروپراکتیک مناسب چه کسانی هست؟

درمان کایروپراکتیک یک گزینه درمانی موثر برای همه سنین، از جمله کودکان و بزرگسالان است. شایع ترین محدوده سنی برای افرادی که به دنبال مراقبت های کایروپرکتیک هستند، بین 45 تا 64 سال است.

مواردی که کایروپراکتیک توصیه نمی شود

1. دررفتگی ها و شکستگی در استخوان ها

2. عفونت یا التهاب شدید

3. مشکلات جدی عضلانی و عصبی: مانند سرطان، ام اس، آسیب شدید نخاعی، مشکلات حاد عصبی و شرایط مشابه

4. بارداری: برای افراد باردار توصیه می شود قبل از در نظر گرفتن مراقبت های کایروپراکتیک با پزشک خود مشورت کنند. در بسیاری از موارد، مراقبت های کایروپراکتیک برای زنان باردار انجام نمی شود.

5. پوکی استخوان: کایروپرکتیک به طور کلی برای افراد مبتلا به پوکی استخوان به دلیل خطر شکستگی استخوان توصیه نمی شود.

6. سابقه پزشکی خاص : افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، سابقه هموفیلی دارند یا در گذشته سرطان داشته اند معمولاً کاندیدای کایروپراکتیک نیستند.

دکتر کایروپراکتیککایروپراکتیک

متخصص کایروپراکتیک بسیاری از شرایط موثر بر سیستم عصبی و سیستم اسکلتی عضلانی را درمان می کند.

شایع ترین دلایل برای درمان کایروپراکتیک عبارتند از:

کایروپراکتیک چه بیماری هایی را درمان می کند

 کایرو پراکتیک مشکلات سیستم اسکلتی عضلانی شما را درمان می کند. برخی از افراد در صورت داشتن شرایط زیر، درمان کایروپرکتیک را انتخاب می کنند:

 • آرتروز
 •  ضربه شلاقی بعد از تصادف
 • درد مفاصل و اختلال در عملکرد مفصل
 • دیسک
 • سیاتیک

مهمترین روش های درمانی کایروپراکتیک شامل موارد زیر است:

 • درمان دستی ستون فقرات و مفاصل و برای کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی
 • درمان بافت نرم : برای شل کردن عضلات سفت، رفع اسپاسم و کاهش تنش در بافت همبند(فاسیا) که هر عضله را احاطه کرده است.
 • تمرینات و کشش : برای بازگرداندن و حفظ ثبات و تحرک مفصل
 • بریس مفاصل / نوار چسب (Kinesio taping) : برای حمایت از مفاصل یا عضلات رگ به رگ شده در حین بهبود

درمان کایروپراکتیک چگونه هست؟کایروپراکتیک

در اولین ویزیت، پزشک کایروپراکتیک سوالاتی درباره سابقه پزشکی شما می‌پرسد و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. در صورت لزوم، تصویربرداری تشخیصی برای بهترین درک از سیستم اسکلتی-عضلانی شما توصیه خواهد شد که میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • اشعه ایکس
 • سی تی اسکن(CT)
 • ام آر آی(MRI)

دکتر کایروپراکتیک پس از تشخیص مشکل، یک برنامه درمانی منحصر به فرد بر اساس یافته‌های معاینه و نتایج بررسی‌های تشخیصی تجویز و توصیه می‌کند.

تکنیک های کایروپراکتیک

تکنیک های مهم کایروپراکتیک عبارتند از:

1. تکنیک دستکاری مفصل :
مشابه با ترک خوردن بند انگشت، دستکاری مفصل باعث بازیابی حرکت طبیعی و تراز مفصل می شود. این درمان دستی شامل حرکات سریع برای تنظیم مجدد مفاصل به درستی، تسهیل حرکت و کاهش فشار عصبی و عضلانی است.

2. تکنیک تنظیم ستون فقرات:
این روش با هدف قرار دادن مهره های ستون فقرات، از حرکات دستی دقیق برای دستکاری صحیح آنها، درمان ناهماهنگی ها و محدودیت حرکت استفاده می کند.

3. تکنیک تصحیح وضعیت بدن:
در نظر گرفته شده برای بهبود هم ترازی بدن و رفع انحرافات در محورهای اصلی مانند پشت، گردن، شانه ها و لگن. با اصلاح فرم بدن، فشارها و دردها از طریق تنظیمات مفاصل و ستون فقرات کمری و اصلاحات وضعیتی از طریق ماساژ و حرکات دستی کاهش می‌یابد.

4. تکنیک تمرینات توانبخشی:
این تمرینات به تقویت ماهیچه ها، افزایش استقامت، کاهش خطرات آسیب و افزایش تعادل کمک می کند.

5. تکنیک رهاسازی میوفاشیال:
این روش دستی موثر ساختارهای بافت همبند-عضله را هدف قرار می دهد، درد را کاهش می دهد و تحرک مفصل را با افزایش انعطاف پذیری صورت و کاهش سفتی، درد و سفتی در بافت های نرم بازیابی می کند.

در جلسه درمان کایروپراکتیک چه اتفاقی می افتد؟کایروپراکتیک

روی یک میز کایروپراکتیک دراز خواهید کشید که به قسمت‌های خاصی از بدن شما (تقسیم شده به بخش‌ها) اجازه می‌دهد کمی بالاتر از بقیه قرار گیرد، که به پزشک شما کمک می‌کند تا به یک ناحیه خاص فشار وارد کند.

پزشک کایروپرکتیک شما از دست ها یا ابزارهای کوچک خود برای اعمال یک نیروی سریع و کنترل شده (میزان فشار) به مفصل استفاده می کند یا به آرامی مفاصل شما را فراتر از محدوده حرکتی طبیعی خود کشش می دهد. این کمک می کند تا مهره های ستون فقرات در صورتی که کمی خارج از مرکز قرار داشته باشند، تراز شوند و گازهای محبوس شده در مفاصل شما آزاد شود.

صدایی که در حین درمان کایروپراکتیک می‌شنوم چیست؟

ممکن است در حین درمان کایروپراکتیک احساس ترکیدن یا ترک خوردن چیزی را داشته باشید و یا بشنوید. اینها اصطلاحا گازهایی مانند اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن هستند که از مفاصل شما آزاد می شوند. هنگام حرکت و کشش گاز در حفره های کوچک مفاصل شما به دام می افتد. در حالی که این آزاد شدن گاز ممکن است در طول درمان کایروپرکتیک آشکارتر باشد، هنگامی که بند انگشتان خود را با فشار خم یا راست می کنید صدای مشابهی را تجربه می کنید.

آیا درمان کایروپراکتیک درد دارد؟

درمان کایروپراکتیک، مشابه آنچه ممکن است بعد از تمرین احساس کنید، درد کمی ایجاد می کند. در طول درمان کایروپراکتیک درد شدیدی احساس نخواهید کرد. پزشک کایروپرکتیک شما مقدار کنترل شده ای از نیرو (فشار) را به مفاصل شما اعمال می کند که با خروج گاز از مفاصل شما صدای ترک خوردن یا ترکیدن ایجاد می کند. اگرچه این ممکن است دردناک به نظر برسد، اما دردناک نیست.

بعد از درمان کایروپراکتیک چه اتفاقی می افتد؟

پس از درمان کایروپراکتیک، ممکن است درد خفیفی را احساس کنید یا دردهای بسیار جزئی در نواحی از بدن خود داشته باشید که پزشک کایروپراکتیک شما روی آن کار کرده است. این احساس معمولا در عرض 24 ساعت از بین می رود.

پس از جلسه درمانی، پزشک کایروپرکتیک  ممکن است برای شما توصیه ها و ی تجویزهای داشته باشد. این توصیه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ورزش و کشش
 • ارگونومی مناسب برای بهبود وضعیت بدن شما
 • سرما / گرما درمانی یا مسکن های موضعی
 • مشاوره در مورد تغذیه، رژیم غذایی، وزن یا سلامت عمومی
 • راه هایی برای مدیریت استرس و شل کردن عضلات
 • تحریک الکتریکی عضله با استفاده از محرک های عصبی الکتریکی از طریق پوست (TENS)

درمان کایروپراکتیککایروپراکتیک

مزایای درمان کایروپراکتیک چیست؟

 درمان کایروپرکتیک چندین مزیت دارد از جمله:

 • به کاهش میگرن و سردردهای مرتبط با گردن کمک می کند.
 • وضعیت قرار گیری بدن شما را بهبود می بخشد.
 • درد را کاهش می دهد و دامنه حرکتی ستون فقرات و سایر مفاصل شما را بهبود می بخشد.
 • علائم بیماری های مزمن مانند آرتروز را کاهش می دهد .
 • آسیب های گردن یا ستون فقرات، به خصوص ضربه شلاقی ناشی از تصادف را درمان می کند .

خطرات یا عوارض درمان کایروپراکتیک چیست؟

پس از درمان کایروپراکتیک، ممکن است احساس خستگی یا درد کنید. برخی از افراد ممکن است پس از درمان کایروپرکتیک دچار سردردهای خفیف شوند. این عوارض موقتی هستند.

در موارد نادر، مراقبت از کایروپراکتیک ممکن است باعث عوارض جدی مانند:

 • فتق دیسک
 • سندرم دم اسبی
 • سکته

چشم انداز

هدف از درمان کایروپراکتیک تسکین علائم  همراه با بازیابی سلامت شما در طولانی مدت است. متخصص کایروپراکتیک شما را تشویق می کند تا روش های صحیح قرار گیری بدن خود در پشت میز، زمانی که ایستاده اید و یا در حال حرکت هستید و زمانی که در رختخواب هستید یاد بگیرید. آنها همچنین ممکن است توصیه کنند که حرکات کششی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. رعایت این نکات در طولانی مدت می تواند به جلوگیری از مشکلات بعدی کمک کند.

سخن پایانیکایروپراکتیک

کایروپراکتیک یک رویکرد غیر تهاجمی و بدون دارو برای بهبود تحرک و عملکرد مفصل و ستون فقرات است. کایروپراکتیک همچنین ممکن است شامل ورزش‌ها ، کشش‌ها و اصلاح شیوه زندگی برای حمایت از فرآیندهای درمانی طبیعی بدن باشد.

اگر درد را تجربه می کنید و می خواهید یک درمان جایگزین داشته باشید، درمان کایروپراکتیک ممکن است برای شما مناسب باشد. اکثر افراد پس از درمان کایروپرکتیک احساس تسکین فوری خواهند کرد، در حالی که دیگران ممکن است پس از درمان درد جزئی موقتی را تجربه کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *