متخصص آرتروز زانو

درمان آرتروز زانو چیست ؟ درمان آرتروز زانو جراحی هست یا غیرجراحی ؟ سوالات زیادی در مورد آرتروز زانو  و درمان آرتروز زانو پرسیده می شود که پاسخ صحیح به آنها بدلیل اهمیت آن در کار و زندگی و سرنوشت و سلامت تک تک افراد جامعه اهمیت بسیاری دارد. یکی از سوالات مهم و رایج این هست که برای درمان آرتروز زانو به چه متخصصی مراجعه کنم؟ متخصص آرتروز زانو بهترین درمان آرتروز زانو را برای بیمار با توجه به شرایط فردی و شدت بیماری او تعیین و توصیه می کند.

درمان جراحی یا بدون جراحی آرتروز زانو

برای درمان آرتروز زانو بطورکلی بیماران با آرتروز زانوی خفیف تا متوسط از درمان غیرجراحی آرتروز زانو نتیجه بهتری می گیرند پس مراجعه به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انتخاب بهتری هست و بیماران با آرتروز متوسط تا شدید زانو از جراحی آرتروز زانو نتیجه بهتری می گیرند لذا مراجه به متخصص ارتوپدی یا ارتوپد انتخاب بهتری هست البته برای جراحی زانو معمولا سن و وزن بیمار هم مد نظر قرار می گیرد.

لذا مسئله مهم مراجعه به پزشک برای شرح حال و معاینه بالینی هست تا نوع درمان آرتروز زانوی بیمار مشخص شود و درمان مناسب انجام شود.متخصص آرتروز زانو  همانطور که می دانید زانو شما روزانه وزن زیادی را متحمل می شود و تا زمانی که دچار مشکل نشود اهمیت این مفصل را نمی دانید. به همین خاطر هنگام اتفاق افتادن آرتروز زانو تازه متوجه می‌شوید که مفصل زانو تابه حال چه وزنی را  تحمل کرده است. آرتروز زانو به خاطر آسیب دیدن غضروف موجود در مفصل زانو اتفاق می‌افتد و به دلیل فرسایش و نرم شدن آن، استخوان زیر غضروف بیش از حد رشد می کند. این شرایط باعث می‌شود شما در ناحیه زانو با درد، ورم و مشکلات حرکتی مواجه شوید و اگر به موقع برای درمان آن مراجعه نکنید، این علائم و ناراحتی‌ها تشدید پیدا می‌کند و با گذر زمان فرسایش استخوان زانو بیشتر می شود.

تخصص زانو

متخصص زانو و یا فوق تخصص زانو می توانند آرتروز زانو تشخیص دهند و شدت و نوع درمان آن را تعیین نمایند. درمان غیر جراحی آرتروز زانو در کلینیک تواتبخشی دکترنوری بصورت تخصصی و فوق تخصصی انجام می گیرد. همانطور که می‌دانید، مشکل آرتروز ممکن است برای تمامی مفاصل بدن اتفاق بیفتد. حتی این مشکل بر روی مفاصل بزرگتر بدن مانند لگن هم ایجاد می‌شود. اما رایج‌ترین مفصلی که با مشکل آرتروز مواجه می شود مفصل زانو است. از آنجا که مفصل زانو قدرت لازم برای انجام فعالیت ناحیه پا فراهم می‌کند مشکل آرتروز آن بسیار دردسرساز است.

این روزها روش‌های درمانی مختلف برای آرتروز زانو وجود دارد که اکثر این روش ها بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود و دوره نقاهت بسیار کمی به همراه دارد .اگر می خواهید اطلاعات دقیق‌تری در مورد مشکل آرتروز زانو به دست آورید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

درمان آرتروز زانو

به جرات می توان گفت که زانو یکی از مهم ترین اندام های بدن است و نقش خیلی پر رنگی را در زندگی روزمره ی ما ایفا می کند؛ زانو ها وزن بسیار زیادی را تحمل می کنند و گاهی اوقات همین مورد ممکن است درد سر ساز شود. بیماری اکتسابی، وراثت،  فشار زیاد و غیره از جمله مواردی هستند که منجر به آرتروز زانو می شوند. در چنین مواقعی غضروفی که استخوان های داخل مفصل زانو را می پوشاند از بین می رود و به این ترتیب حرکت استخوان ها با مشکل مواجه می شود. ما در این مقاله خدمت شما عرض می کنیم که چه چیزی باعث آرتروز زانو می شود و آرتروز زانو چه علائمی دارد پس برای کسب اطلاعات بیش تر با ما همراه باشید.متخصص آرتروز زانو -عکس یا گرافی زانو و درجات آرتروز

متخصص آرتروز زانو با توجه به شرایط فرد و شدت بیماری او درمان تعیین و توصیه می کند.

علائم آرتروز زانو  چیست؟

اولین و بارزترین علامت هر مشکلی احساس درد هست و آرتروز زانو نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ چنان چه در هنگام حرکت یا حتی بعد از آن احساس درد در زانو داشتید بهتر است در اولین فرصت به یک دکتر متخصص مراجعه کنید. ممکن است بعد از مدتی بی تحرکی مفصل های زانو خشک شود و شما در حین راه رفتن صدای تق تق بشنوید،از آن جایی که ممکن است غضروف از بین رفته باشد در زانو احساس سایش داشته باشید. برخی دیگر از بیمار ها یک توده ی استخوانی داخل مفصل خود احساس می کنند در صورتی که هر کدام از این علائم را دارید به هیچ عنوان مراجعه به پزشک را به تعویق نیندازید.

همچنین از دیگر علائم ارتروز زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ورم سخت 

هنگامی که لبه های مفصل زانو به رو به بیرنون رشد کند و خارهای استخوانی به نام اوستئوفیت به وجود می اید.

ورم نرم 

زمانی که مفصل زانو دچار التهاب شده و مایع اضافی از خود تولید میکند که در اصطلاح عامیانه به آن آب آوردن زانو گفته میشود.

به یاد داشته باشید که آرتروز زانو ممکن است منجر به ضعف عصلات ران پا شود و عضلات را لاغر کند و پاهای بیمار لاغر تر از قبل به نظر برسد.

آرتروز به عنوان یک بیماری پیشرونده شامل پنج مرحله می باشد

آرتروز زانو اغلب در افراد مسن مشاهده می شود. اما ممکن است به خاطر آسیب دیدگی یا ژنتیک در بین افراد جوان هم اتفاق می افتد. این مشکل جز بیماری های پیشرونده است که دارای ۵ مرحله می باشد. مرحله صفر آن یعنی مفصل کاملاً سالم است و می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را به خوبی انجام دهد. ولی مرحله چهارم نشان دهنده شدیدترین نوع آرتروز زانو است. افرادی که دچار آرتروز شدید زانو هستند، غضروف‌شان در چند ناحیه کاملاً از بین رفته و استهلاک استخوان ها بسیار شدید است و با علائم گفته شده در زیر مواجه هستند:

آرتروز شدید زانو

احساس درد شدید: ممکن است هنگام انجام فعالیت های معمول و حتی در هنگام استراحت درد شدیدی در ناحیه زانو متحمل شوند. همچنین در مواقعی که از زانوی خود استفاده بیشتری می‌کننند، میزان درد و تورم افزایش پیدا می‌کند.

افزایش تورم و التهاب: در مرحله شدید آرتروز مقدار مایع سینوویال در مفصل افزایش پیدا می‌کند که این مایع موجب کاهش اصطحکاک استخوان ها در حین حرکت می شود و در پی آن تورم و التهاب افزایش پیدا می کند. در واقع با افزایش مایع بین مفصل، تکه‌های غضروف جدا شده و روی مایع شناور می‌شود.

کاهش دامنه حرکت مفصل: گاهی اوقات به دلیل احساس درد و ناراحتی شدید دیگر توان راه رفتن نیست و انجام فعالیت های معمولی روزانه ناممکن می شود.

عدم ثبات مفصل: در این شرایط مفصل زانو به خاطر فرسایش بیش از اندازه ثبات کافی ندارد و هنگام راه رفتن ناگهان زانو قفل می شود. پس توصیه می‌شود هنگام استفاده بیش از اندازه از زانو دقت بیشتری داشته باشید تا منجر به سقوط یا آسیب دیدگی بیشتر زانو نشوید.

عوامل مختلفی موجب بیماری آرتروز زانو می‌شود

معمولا افراد دارای آرتروز زانو با درد زانو، خشکی و سفتی و صدا دادن آن روبه‌رو می شوند. این مشکل به خاطر عوامل مختلفی اتفاق می‌افتد که شایع‌ترین آن شامل موارد زیر می باشد:

 • ضعف عضلات ران
 • ژنتیک
 • استفاده زیاد از حد از مفصل زانو
 • آسیب دیدگی قبلی مفصل
 • بالا رفتن سن
 • چاقی و افزایش وزن
 • جنسیت
 • برخی بیماری های متابولیک مانند دیابت
 • تغییر شکل استخوان

عوامل مختلفی موجب بیماری آرتروز زانو می‌شود

چرا دچار آرتروز زانو می شویم؟

شاید با خود بپرسید که چرا آرتروز زانو می گیریم؟ دلیل آرتروز زانو چیست؟ اگر مایل هستید علت این مشکل را بدانید این بخش را با دقت بخوانید.

 • افزایش سن یکی از علت های بروز آرتروز زانو است که متاسفانه قابل پیشگیری نیست.
 • یائسگی نیز یکی دیگر از دلایل آرتروز زانو است به همین دلیل احتمال مبتلا شدن خانم ها به آرتروز زانو خیلی بیش تر است.
 • ژنتیک ؛ تحقیقات نشان داده است که حدود ۵۰ درصد از افرادی که به آرتروز زانو مبتلا می شوند به صورت ژنتیکی این گونه هستند.
 • رژیم غلط؛ اگر در برنامه غذایی خود جایی برای لبنیات ندارید و نوشیدنی هایی مثل نوشابه را پر رنگ تر کرده اید خیلی باید مواظب باشید که به آرتروز زانو مبتلا نشوید.
 • عفونت و التهاب نیز ممکن است موجب آرتروز زانو شود
 • ورزش های پر برخورد مثل فوتبال، هاکی و غیره که موجب وارد شدن فشار زیاد به زانو می شوند.
 • صدمات پیشین مثل کشیدگی، شکستگی، پارگی رباط و غیره
 • استفاده از کفش های پاشنه بلند و غیر استاندارد
 • نشستن زیاد روی زمین به جای استفاده از صندلی

چه کسانی به آتروز زانو مبتلا می‌شوند؟

 افراد در هر سنی ممکن است به آتروز مبتلا شوند، اما این بیماری در بین افراد بالای 60 سال رایج تر است. البته بیماری های دیگری مانند نقرس و اختلالات مفصلی میتواند زمینه ساز ابتلا به آتروز شود. موارد وراثتی و ژنتیکی نیز میتواند در این زمینه مؤثر باشد. موضوع دیگری که میتواند احتمال ابتلا به آتروز را افزایش دهد، اضافه وزن است. چراکه وزن بدن را در واقع دو مفصل زانو تحمل میکند، به همین دلیل اضافه وزن میتواند منجر به آرتروز زانو شود.

تشخیص آرتروز زانو چگونه انجام می شود؟

متخصص آرتروز زانو ابتدا با بررسی سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی و انجام بررسی های تشخیصی لازم به تشخیص آرتروز می پردازد. البته اولین کسی که شما در مورد آرتروز و درد مفصل با او صحبت می کنید پزشک عمومی است. او با بررسی سابقه پزشکی و علائمی که شما برای او مطرح می کنید جهت کاهش درد دارو تجویز و برای بررسی‌های لازم و درمان دقیق تر، شما را نزد پزشک متخصص معرفی می کند.

آزمایش هایی که جهت تشخیص درست آرتروز تجویز می شود، شامل موارد زیر می باشد:

 • ام آر آی
 • اشعه ایکس یا گرافی
 • آسپیراسیون مفصل

درد زانو و آرتروز زانو

روش های مختلف درمان آرتروز زانو

فیزیوتراپی و توابخشی جهت بهبود علائم بیماری

توانبخشی و فیزیوتراپی برای کاهش علائم بیماری مانند درد، سفتی مفصل و تورم انجام می‌شود. بیمار باید حدود چند جلسه فیزیوتراپی انجام دهد و در صورتی که با تاثیرات مثبت آن مواجه شد، دیگر نیازی به جراحی ندارد. همچنین افرادی که تعویض مفصل انجام داده‌اند، موظف به انجام فیزیوتراپی هستند تا دوره‌ بهبودی سریع‌تر طی و با اثرات مثبت تعویض مفصل مشاهده شوند.

مزایای که روش فیزیوتراپی به همراه دارد، شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش درد و التهاب زانو
 • راحت تر شدن حرکت مفصل زانو
 • قرارگیری درست استخوان و بهبود عملکرد آن
 • تقویت عضلات پایین تنه
 • تقویت عضلات زانو
 • عادی شدن طول عضله
 • بهبودی تحریک‌پذیری و وضعیت تعادل
 • راحتی انجام فعالیت های روزانه مانند راه رفتن

طب سوزنی یک روش موثر جهت به کارگیری سیستم سلامتی بدن

برای درمان آرتروز زانو از طب  سوزنی هم استفاده می شود. با استفاده از این روش قسمت های مختلف زانو جهت گردش انرژی و افزایش سرعت بهبودی تحریک می شود. معمولاً اکثر مشکلات زانو بدون هیچ عارضه‌ای خاصی با استفاده از روش طب سوزنی قابل درمان است. در واقع طب سوزنی به عنوان یک روش موثر جهت به کارگیری سیستم سلامتی بدن شناخته شده است. بسیاری از افراد برای حفظ سلامتی خود از آن به عنوان یک روش پیشگیرانه استفاده می کند.

تزریق کورتون به زانوتزریق به زانو بصورت استریل

تزریق کورتیکواستروئید(کورتون) داخل زانو به کاهش التهاب موضعی و بهبود علائم آرتروز زانو کمک می کند.بطورکلی پاسخ به آن،مانند کاهش درد زانو سریع است اما ممکن است در طولانی مدت پایدار نباشد.

در صورت وجود مایع بیش ازحد داخل مفصل زانو یا همان آب آوردن زانو ، تخلیه آن لازم  هست تا ازرقیق شدن دارو جلوگیری شود. تزریق کورتون به زانو اغلب برای درمان علائم حاد و یا شدید استفاده می شود.

متخصص آرتروز زانو این تزریق را با رعایت شرایط استریل و در چند دقیقه انجام می دهد. با تکنیک مناسب و استفاده از داروی بی حسی انجام آن درد زیادی ندارد. از آنجا که کورتیکواستروئید مستقیماً داخل مفصل زانو تزریق می شود ، میزان اثرات سیستمیک به حداقل می رسد. البته این تزریق توسط متخصص آرتروز زانو انجام می گیرد.

تزریق کورتون داخل زانو دو یا سه بار در سال با فاصله 3 تا 4 ماه  قابل  انجام هست .

مراقبتهای بعد از تزریق شامل 5 تا 10 دقیقه استفاده از یخ موضعی هست و به بیماران توصیه می شود تا 24 تا 48 ساعت پس از تزریق از ایستادن و راه رفتن  طولانی خودداری کنند.

تزریق ژل به زانو جهت کاهش درد زانو

برای درمان زانو درد و مشکلات مفصلی می توان از تزریق دارویی به نام هیالورونیک اسید استفاده کرد.  که  این دارو به ژل زانو معروف هست .این دارو برای کاهش درد مفاصل بسیار موثر است و باعث افزایش ماده ای به نام هیالگان می شود. این ماده تاثیر بسیار زیادی بر روی ساخت سدیم هیالورونات دارد و هدف آن لغزنده کردن و نرم کردن مفاصل است.

لیزر درمانی راه حلی موثر و بدون درد برای تسکین زانو درد

این روزها از روش لیزر درمانی به عنوان یک روش ایمن برای کاهش درد زانو بسیار استفاده می شود که هیچ درد و ناراحتی به همراه ندارد. معمولا اکثر بیماران با انجام چند جلسه لیزر درمانی با کاهش درد زانو مواجه می شوند.

لیزر درمانی علاوه بر کاهش درد به تقویت عضله های اطراف مفصل زانو می پردازد و موجب افزایش دامنه حرکتی زانو می‌شود. البته اگر این روش در کنار روش های دیگر درمانی مانند تحریک الکتریکی از مگنت تراپی استفاده شود.

"</strong

ورزش های زانو

برخی ورزش های مخصوص زانو موجب کاهش درد، افزایش سلامت و قدرت می شود. این ورزش ها به صورت کششی و تقویتی و همچنین تمرینات هوازی کم فشار توسط دکتر برنامه‌ریزی می‌شود. پس دقت داشته باشید ورزش های زانو را هرگز بدون مشورت متخصص انجام ندهید .

مصرف برخی داروها برای درمان آرتروز زانو مفید است

به تشخیص برخی پزشکان مصرف برخی داروها موجب درمان آرتروز می‌شود. البته روش دارو برای هر فردی متفاوت است. چرا که بدن افراد مختلف به داروها واکنش های متفاوتی دارد. پس ابتدا پزشک باید وضعیت شما را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ سپس داروی اثر بخش را برای شما با دوز مناسب تجویز می کند. معمولاً داروهای درمان آرتروز شامل مسکن جهت کاهش درد و التهاب داروهای ضد روماتیسمی جهت بهبود بخشیدن آرتروز و داروهای مکمل روان کننده می باشد.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی

تزریق پلاسما یا همان روش پی آر پی یکی دیگر از روش های موثر درمان آرتروز می باشد. در این روش پلاسمای غنی از پلاکت به درون مفصل بیمار تزریق می شود که نتیجه بسیار موثری جهت کاهش درد و خشک زانو به همراه دارد. همچنین بعد از تزریق بیمار شاهد عملکرد بهتر زانو خواهد بود.

طبق نتایج، تا به حال روش پی آرپی هیچ عارضه جانبی برای بیماران به همراه نداشته است و بیماران از نتیجه آن بسیار راضی بودند. چراکه ماده تزریقی از بدن خود بیمار گرفته و هیچ ماده خارجی به داخل زانو تزریق نمی شود. البته این تزریق باید توسط  متخصص آرتروز زانو تجویز و انجام شود.

روش هایی که موجب پیشگیری از ابتلا به آرتروز زانو می‌شود

برای پیشگیری از ابتلا و آرتروز زانو باید مراقبت‌های ویژه‌ای برای این مفصل در نظر بگیرید و  هرچقدر مراقبت‌ها را جدی تر گرفته احتمال بروز آرتروز در سنین بالاتر کاهش پیدا می‌کند.

کارهایی که جهت پیشگیری از ابتلا به آرتروز زانو باید انجام دهید شامل موارد زیر می باشد:

 • پرهیز از استفاده بیش از اندازه مفصل
 • داشتن وزن ایده آل و ثابت نگه داشتن آن
 • جلوگیری از آسیب دیدگی مفصل و فشارهای متعدد به این ناحیه
 • پرهیز از استعمال دخانیات
 • انجام تمرینات ورزشی جهت تقویت عضلات زانو و جلو ران
 • تقویت عضلات سرشانه
 • داشتن رژیم غذایی مناسب

روش هایی که موجب پیشگیری از ابتلا به آرتروز زانو می‌شود

چگونه از پیشرفت آرتروز زانو جلوگیری کنیم

اگر قصد دارید از بروز آرتروز زانو جلوگیری کنید و اضافه وزن دارید حتما باید در قدم اول وزن خود را کم کنید؛ حواستان باشد که رابطه ی مستقیمی بین آرتروز زانو و چاقی وجود دارد. هر یک کیلوگرمی که از وزن خود کم می کنید ۴ کیلو گرم از فشار به زانو کم می شود. تصور کنید که اگر فقط ۱۰ کیلو گرم وزن کم کنید چه فشار زیادی را از روی زانوی خود برداشته اید. فشار کم تر منجر به پارگی و فرسودگی کم تر می شود و این گونه می توانید احتمال ابتلا به آرتروز را کم کنید.

اگر مایل نیستید به آرتروز زانو مبتلا شوید از تقویت عضلات و ورزش غافل نشوید. لازم به ذکر است که عضلات در واقع از غضروف ها حمایل می کنند و شما برای پیشگیری از آرتروز می توانید این عضلات را قوی تر از قبل کنید.

غذای سالم

یک برنامه غذایی جدید بنویسید و غذا های نا سالم را خط بزنید و به جای آن ها دور مواد غذایی که امگا ۳ دارند خط پر رنگ بکشید. از لبنیاتی که حاوی کلسیم هستند استفاده کنید،  سبزیجات بخورید و از ویتامین هایی هم چون ویتامین دی غافل نشوید.

علاوه بر این باید با بی تحرکی و تنبلی خداحافظی کنید زیرا یکی از علت های بروز آرتروز زانو بی تحرکی است. تا جایی که می توانید اجسام سنگین بلند نکنید و به شکل درست و اصولی بنشینید. البته اگر قصد جلوگیری از آرتروز زانو را دارید بهتر است این بار که برای خرید کفش به بازار رفتید سمت کفش های پاشنه بلند نروید.

چگونه آرتروز زانو را کم کنیم؟

اگر به دنبال راهی برای کم کردن درد و هم چنین جلوگیری از آرتروز  هستید باید قدرت بدن خود را به گونه ای بالا ببرید تا بتوانید با التهاب ها مبارزه کنید. برای کم کردن آرتروز می توانید از آنتی اکسیدان ها استفاده کنید،  ماست کم چرب، شیر کم چرب،  پنیر، کلسیم ، ویتامین دی و غیره نیز می توانند کمک شایانی در این زمینه برای درمان زانو درد کنند.

متخصص زانو

مزایای ورزش درمانی برای آرتروز زانو

هر فردی چه سالم و چه بیمار، باید برای سالم ماندن مفاصل خود به طور منظم در طول روز ورزش نماید. همچنین باور غلطی است که بخواهید به دلیل ابتلا به آرتروز زانو، ورزش و پیاده روی را کنار بگذارید. البته باید بین ورزش کردن و استراحت کردن خود، یک تعادل مناسب ایجاد نمایید که هم ورزش را به طور مداوم داشته باشید و هم احساس خستگی و فشار نکنید. چرا که ورزش های سنگین و نامناسب ممکن است برعکس به بدن شما آسیب برساند.

تمرینات ورزشی و حرکات کششی مناسب میتواند برای بهبود خشکی زانو و نیز تقویت عضلات زانو به شما کمک کند.نکته مهم تداوم انجام تمرینات ورزشی است چراکه باعث میشود بهبود شما مقطعی نباشد و همیشگی باشد. به یاد داشته باشید که هیچ گاه نباید یک ورزش را به یکباره قطع کنید.

انجام این تمرینات ورزشی مزایایی همچون بهبود خشکی زانو، بهبود درد مفاصل، تقویت عضلات زانو و کم کردن وزن را برای شما به همراه خواهد داشت.

انواع ورزش های مفید برای آرتروز زانو

در این بخش میخواهیم ورزش هایی را به شما معرفی کنیم که برای درمان آرتروز زانو مؤثر هستند. انجام منظم این ورزش ها میتواند دردهای زانو را کاهش دهد و بافت های خشک یا آسیب دیده را به فعالیت مجدد وادار کند. نوع ورزش ها و شدت انجام تمرینات توسط متخصص آرتروز زانو تعیین و تجویز می شود.

تمرینات دامنه حرکتی 

این تمرینات بهترین ورزش برای بهبود انعطاف پذیری و فرم گرفتن عضلات به شکل استاندارد هستند. همچنین میتوانند محدودیت های حرکت عضلات را بهبود دهند. حرکات کششی بهترین حرکات برای مفصل خشک شده است چرا که یکی از دلایل خشکی مفاصل، بی تحرکی میباشد. البته این حرکات کششی باید توسط پزشک تجویز شوند و در صورتی که حین انجام آنها با فشار یا درد مواجه شوید، باید حرکات ورزشی را متوقف نمایید.

تمرینات تقویتی 

انجام تمرینات تقویتی به این دلیل مهم هستند که میتوانند عضلات زانو را قدرتمند کنند و از این طریق آنها را در مقابل پیشروی آتروز، مقاوم میکنند. یکی از مواردی که مراجعه کنندگان از آن شکایت دارند، ضعف زانو یا در اصطلاح عامیانه، خالی کردن زانو است. اما تحقیقات انجام شده روی بیمارانی که به طور مرتب تمرینات تقویتی را انجام میدهند، نشان داده است که انجام صحیح این تمرینات از ضعیف شدن و خالی کردن زانو جلوگیری میکند و به حفظ تعادل فرد بیمار در هنگام راه رفتن کمک میکند. توصیه میشود در صورت تجویز تمرینات تقویتی، این تمرینات را در هفته دو مرتبه انجام دهید.

تمرینات هوازی

تمرینات هوازی در واقع تمریناتی هستند که باعث افزایش ضربان قلب میشوند و سرعت تنفس را بیشتر میکنند، اصطلاحاً بیمار تپش قلب را حس میکند و نفس نفس میزند. انجام این تمرینات کمک زیادی به بیماران میکند. شاید بپرسید چگونه؟ واقعیت این است که انجام ورزش های هوازی باعث ترشح آندورفین میشود که این ماده میتواند احساس درد را کمتر کند. البته لازم به ذکر است که این تمرینات نه تنها برای بهبود بیماری های این چنینی، بلکه برای جلوگیری از بیماری در افراد سالم نیز توصیه میشود.

به ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، پیاده روی، شنا و ایروبیک اصطلاحاً ورزش های هوازی گفته میشود. انجام این تمرینات باید طوری باشد که تنفس فرد سریع شود اما همچنان بتواند به صحبت کردن با دیگران بپردازد. پیشنهاد میشود در هفته سه ساعت از زمان خود را به انجام ورزش های هوازی اختصاص دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

ورزش مناسب ساییدگی زانو

چند  تمرین از ورزش های مناسب ساییدگی زانو

در این بخش میخواهیم تمریناتی را به شما آموزش بدهیم که برای جلوگیری از خشکی زانو کمک کننده هستند و عضلات این بخش را به خوبی تقویت میکنند. قبلاً هم اشاره کردیم که مهمترین موضوع در این بین، تداوم و تکرار تمریناتی است که باید انجام دهید. البته برای انجام این تمرینات ورزشی؛ اصلا نباید به خودتان فشار بیاورید.

تمرینات کششی 

حرکات کششی مفیدترین تمریناتی هستند که برای جلوگیری از خشکی مفاصل زانو تجویز میشوند و میتوانند انعطاف پذیری مفاصل را بالا ببرند. همچنین انجام این تمرینات، عضلات شما را تقویت میکند.

بالا آوردن مستقیم پا در حالت نشستهورزش زانو در حالت نشسته

برای انجام این تمرین، کافیست روی یک صندلی بنشینید، در حالی که یکی از چاهای خود را صاف با کمی فاصله از زمین قرار داده اید، به آرامی تا 10 بشمارید. سپس پای خود را روی زمین بگذارید و پای دیگر را به همین ترتیب بالا بیاورید. این تمرین را 10 مرتبه در روز تکرار نمایید.

کشش پا در حالت نشستهورزش زانو کشش پا در حالت نشسته روی زمین

روی زمین بنشینید و پای خود را صاف به سمت بیرون دراز کنید. بدون اینکه کف پا را بلند کنید؛ به آرامی یکی از زانوها را به سمت سینه خود بکشید، تا زمانی که احساس کشیدگی خفیفی احساس نمایید. به مدت 5 ثانیه در همین حالت بمانید. سپس پای خود را عوض کنید و این تمرین را برای پای دیگر انجام دهید. این تمرین را برای هر پا 10 مرتبه تکرار نمایید و اگر امکان نشستن روی زمین را ندارید، روی صندلی بنشینید و ان تمرین را انجام دهید.

بالا آوردن مستقیم پا در حالت درازکشورزش زانو بالا آوردن مستقیم پا در حالت درازکش

برای انجام این تمرین کافیست روی زمین دراز بکشید و یکی از پاهای خود را از قسمت زانو، خم کنید. پای دیگر خود را در حالت صاف نگهدارید و سعی کنید کمی با زمین فاصله داشته باشد. به آرامی تا شماره 5 بشمارید و سپس پای خود را روی زمین قرار دهید. این حرکت را تا جایی که احساس فشار کنید، ادامه دهید. کمی استراحت کنید و مجدداً این حرکت را تکرار نمایید.

کشش عضله ورزش زانو کشش عضله

برای کشش عضله لازم است از قبل یک حوله گرم آماده نمایید و روی قوزک پای خود قرار دهید. سپس دراز بکشید و پای دیگر خود را از قسمت زانو خم کنید. حالا سعی کنید عضله پای خود را سفت و منقبض نمایید و با تمام توان زانوی خود را به سمت زمین فشار دهید و تا عدد 5 بشمارید. سپس به آرامی پای خود را عوض کنید و برای هر پا این حرکت را 5 بار تکرار نمایید.

اسکوات یا اسکات  زانو ورزش زانو اسکات با صندلی

روی زانوی خود بنشینید، به طوریکه از بالا، زانوها در یک خط موازی با انگشتان پای شما باشد. تا 5 بشمارید، سپس بایستید و دوباره حرکت را تکرار نمایید. اگر نشستن و برخاستن برای شما کمی مشکل است، از یک صندلی به عنوان حامی کمک بگیرید. هر وقت احساس فشار کردید، یک دقیقه استراحت کنید و دوباره تمرین را از ابتدا شروع کنید.

کراس پا ورزش زانو کراس ساق

روی لبه یک صندلی بنشینید و دو پای خود را روی هم قرار دهید طوری که قوزک یک پای روی قوزک پای دیگر قرار داشته باشد. پایی که در زیر است را به جلو و پایی که در رو است را به عق فشار دهید به طوریکه انقباض عضلات ران را حس نمایید. در این حالت تا شماره 5 بشمارید، سپس رها کنید و جای پاهای خود را عوض نمایید و حرکت را تکرار کنید.

درمان آرتورز زانو

ورزش های آبی و شنا

یکی از بهترین ورزش ها برای بهبود آتروز زانو و بهبود خشکی و دردهای زانو، ورزش های آبی و شنا باشد. اگر میخواهید نتایج مطلوب تری دریافت کنید و سریعتر به نتیجه برسید، بهتر است به استخرهای مخصوص آب درمانی مراجعه کنید که آب گرم و مخصوص ورزش های درمان آرتروز زانو، برخوردار هستند.

در صورتی که در مفاصل خود احساس درد و خشکی دارید، شنا کردن و انحام تمرینات آبی بسیار کمک کننده و مفید است. زیرا در آب احساس شناوری میکنید و فشار بر زانوی شما کم میشود. پیاده روی در آب نیز میتواند به بهبود دردهای مفصل زانوی شما کمک کند.

چگونه درد آرتروز زانو را درمان کنیم؟

برای درمان آرتروز زانو چه کنیم؟ این رایج ترین سوالی است که اکثر کاربران از ما می پرسند در این رابطه باید خدمتتان عرض کنیم که درمان هر فرد با توجه به وضعیتی که دارد با فرد دیگر متفاوت است. برخی افراد ممکن است با کمک وسیله ای مثل بریس مشکل خود را حل کنند.  بریس ها دو مدل هستند؛ مدل اول تخلیه کننده وزن هستند و وزن را از سمت زانو بر می دارند. بریس های دیگر نیز حمایت کننده اند و کل زانو را حمایت می کنند.

گاهی اوقات نیز کار درمانی و فیزیوتراپی، آب درمانی، طب سنتی و غیره مشکل را حل می کنند اما اگر تمام این راه ها جواب ندهد بیمار باید عمل شود. این عمل نیز به دو شکل است. اگر زانو و غضروف آن به طور کامل از بین نرفته باشد پزشک تنها بخشی از آن را برمی دارد اما اگر وضع وخیم تر باشد  جراح کل زانو را با قطعه های ساخته شده عوض می کند. حواستان باشد که اگر دیر تر برای درمان اقدام کنید عواقب سنگین تری در پیش رو خواهید داشت.  ممکن است مشکل شما با آب درمانی حل شود اما با کوتاهی و سهل انگاری عمل تنها راه درمان باشد.

مراجعه به متخصص آرتروز زانو بهترین راه برای شروع درمان تخصصی آرتروز زانو هست.

اگر در دوره جوانی هستید حتما از بروز آسیب دیدگی زانو جلوگیری یا هنگام آسیب دیدگی آن را سریعاً درمان کنید چرا که همان مفصل ممکن است در دوران پیری دچار آرتروز شود. در واقع آسیب دیدگی مفصل در سنین بزرگسالی فشار بیشتری به مفاصل وارد می‌کند و شما با درد بیشتری مواجه می‌شوید. دردی که هنگام آسیب دیدگی زانو و ایجاد آرتروز در سنین پیری باید متحمل شوید حدود ۳ برابر درد زانو در دوره جوانی است.

ورزش درمانی آرتروز زانو

ورزش با رفع کوتاهی عضلات اطراف زانو و تقویت عضلات کمک شایانی به درمان آرتروز زانو می کند.

ویدئو ورزش های زانو را می توانید از سایت دکتر نوری مشاهده نموده و انجام دهید.

 درمان غیر جراحی آرتروز زانو

 درمان غیرجراحی آرتروز زانو شامل ترکیبی از روش های مختلف توانبخشی همراه با تزریقات داخل و اطراف مفصل زانو و استفاده از ارتز ها یا بریس ها ، اصلاح وزن ، اصلاح مفاصل دور و نزدیک و حتی بهبود سلامت عمومی بیمار هست .این روش بدلیل ترکیبی و با برنام ریزی بودن بسیار موثر و مفید می باشد.

در کلینیک توانبخشی و ارتوپدی دکتر نوری درمان غیر جراحی بیمارهای زانو و آرتروز زانو بصورت تخصصی و فوق تخصصی توسط متخصص آرتروز زانو انجام می گیرد.

کلام آخر

همانطور که متوجه شدید اتفاق افتادن آرتروز زانو مشکلات زیادی به همراه دارد و باید برای درمان آن راه حل های مختلفی را طی کنید. پس بهتر است برای پیشگیری از زانو خود و دیگر مفاصل به خوبی مواظبت کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *