درمان سیاتیک

عصب سیاتیک به عنوان بزرگترین و طولانی‌ترین عصب بدن شناخته می شود که قسمت ابتدایی آن از ناحیه تحتانی ستون فقرات و مجاورت دیسک های پایینی کمر شروع می‌شود و به سمت استخوان های لگن و باسن ادامه دارد. زمانی که این عصب دچار درگیری و مشکل شود، درد آن بسیار مشکل ساز است و شخص بیمار با دردسرهای بسیاری مواجه می‌شود.

به طوری که کارهای عادی مانند راه رفتن و نشستن برای او سخت بنظر می رسد. درد عصب سیاتیک به گونه است که تنها در یک نقطه شروع به درد می کند، در حالی که در دیگر قسمت ها هیچ علائمی ندارند. به همین خاطر ممکن است فرد تنها در قسمت خارجی ساق پا و یا ناحیه کمر دچار درد سیاتیک شود.

به طور کلی، بیماری سیاتیک به دردی گفته می‌شود که در قسمت های تحتانی کمر مشاهده می شود و ممکن است به قسمت های باسن یا پا انتشار یابد. دیگر علامت های سیاتیک سوزن سوزن شدن پا و ضعف پا می باشد. پس اگر با چنین علامت هایی مواجه هستید، ممکن است دچار درد سیاتیک شده باشید که برای درمان آن باید  هر چه سریع تر چاره‌ای بیندیشید.
حال خوب است در این مطلب همراه ما باشید که در مورد درمان سیاتیک و علامت های این بیماری صحبت کنیم و بیان کنیم چه روش هایی لازم است برای پیشگیری از درد سیاتیک انجام دهید.

عوامل مختلفی موجب بروز درد سیاتیک می شود که برای درمان باید ابتدا علت مشخص شود. در واقع با تشخیص صحیح علت سیاتیک می توان روند درمان را آغاز نمود، به طوری که نتیجه موثری قابل مشاهده باشد. امروزه روش های غیرجراحی مختلفی برای درمان سیاتیک وجود دارد که علاوه بر رفع درد به تسریع روند بهبودی کمک می کنند و تاثیر بسیار خوبی به همراه دارند.

سیاتیک کمر

 علائم بیماری سیاتیک 

اکثر مواقع درد حاصل از سیاتیک تنها در یک طرف پایین تنه مشاهده که این درد از پایین کمر به قسمت کشاله های ران و پایین پاها کشانده می شود. البته علائم دیگری هم برای تشخیص درد سیاتیک وجود دارد که در موارد زیر آنها را بیان کردیم:

  • احساس درد همیشگی در یک طرف باسن یا ران و گاهی اوقات در هر دو طرف
  • درد شدیدی که از پایین کمر شروع می‌شود و به سمت کشاله های ران و پایین پاها کشانده می شود. این نشانه ها معمولاً مربوط به سیاتیک است.
  • معمولاً درد سیاتیک هنگام خوابیدن یا راه رفتن کاهش پیدا می‌کند. اما هنگام ایستادن و نشستن  تشدید می شود.
  • درد حاصل از سیاتیک مانند تیر کشیدن یا سوزانده شدن توصیف می شود.
  • ممکن است هنگام راه رفتن قسمت ران و پاها دچار بی حسی و ضعف شود.
  • احساس سوزن سوزن شدن و گزگز کردن و همچنین بی حسی و ضعف و احساس تیر کشیدن پایین پاها دیگر اثرات شایع سیاتیک است.
  • درد پایین کمر هم ممکن است به خاطر سیاتیک باشد. اما در برخی افراد این درد اصلا وجود ندارد و یا درد این قسمت به اندازه درد پاها نخواهد بود.

علت بیماری سیاتیک چیست؟

 درد سیاتیک می تواند به دلیل های مختلفی اتفاق بیفتد که در موارد زیر بیان کردیم:

بیرون زدگی دیسک کمر

 یکی از علت های ایجاد درد سیاتیک بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر است. زمانی که که دیسک بین مهره‌ای در قسمت پایین ستون فقرات به دلیل فشارهای بسیار زیاد بر روی ریشه اعصاب نخاعی حالت بیرون زدگی پیدا کند، این درد ایجاد می شود.

 تنگ بودن کانال نخاع لومبار

 این مشکل تنها به خاطر تنگ شدن کانال نخاعی اتفاق می افتد و در آخر درد سیاتیک رخ می دهد. تنگی کانال نخاعی معمولاً به دلیل افزایش سن و اثرات پیری مشاهده می شود و یک عارضه شایع بین بزرگسالان بالای ۶۰ سال می باشد.

تغییرات ایجاد شده در دوران بارداری

یکی از علت های ایجاد درد سیاتیک تغییرات دوران بارداری است. هنگامی که خانم ها در دوره بارداری با اتفاقاتی مانند افزایش وزن، تغییر ثقل بدن و تغییرات هورمونی مواجه می شوند، ممکن است در این دوران درد سیاتیک را هم تجربه کنند.

 بیماری خرابی دیسک

بروز این اتفاق بسیار نادر است. اما یک فرآیند طبیعی در دوران پیری محسوب می شود. در میان افرادی که دچار خرابی یک یا چند دیسک بین ‌مهره‌ای می شوند در قسمت پایین کمر بخاطر تحریک ریشه عصب ممکن است دچار این عارضه شوند.

درمان سیاتیک

بهترین درمان بیماری سیاتیک چیست؟

سیاتیک یکی از رایج ترین مشکلات کمر است که متاسفانه افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند؛ لازم به ذکر است که عصب سیاتیک از پشت بدن و از طریق پاها رد می شود و موظف است که سیگنال های عصبی را منتقل کند و زمانی که این  عصب تحت فشار باشد موجب کمر درد می شود. خوشبختانه این روز ها با روی کار آمدن جدید ترین روش درمان سیاتیک تقریبا نود درصد افرادی که درد سیاتیک دارند بدون نیاز به جراحی درمان می شوند.  چنان چه به درد سیاتیک مبتلا هستید و به دنبال بهترین درمان سیاتیک می گردید می توانید با خیال راحت به کلینیک دکتر اسماعیل نوری مراجعه کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به زندگی عادی خود بازگردید.

روند درمانی سیاتیک چگونه است؟

معمولاً پزشکان برای درمان این مشکل برنامه مشخصی در نظر می‌گیرد که در ادامه با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

 آرام کردن عضلات اطراف عصب تحریک شده

انجام این روش در بین فعالیت های روزانه با فاصله های زمانی مشخص به تسکین درد بسیار کمک می کند. پس در طول استراحت سعی کنید عضلات بدن خود را در حالت هایی که فیزیوتراپیست به شما توصیه کرده قرار دهید. با تکرار حرکات مشخص، مطمئناً عضلات شما آرام می گیرد و احساس بهتری خواهید داشت.

روند درمانی سیاتیک چگونه است؟

 

 در صورت عدم تسکین درد، می توانید از روش گرما درمانی استفاده کنید

روش گرما درمانی در مواقعی توصیه می شود که کمردرد در مدت طولانی ادامه پیدا کند. با گرم کردن قسمت پایین کمر و لگن جریان خون در این ناحیه بیشتر می‌شود و بافت های تحت تاثیر قرار گرفته روند بهبودی را سریع تر طی می کنند. همچنین این کار به آرام کردن عضلات اطراف محل آسیب دیده و تسکین درد بسیار کمک می کند.

 مصرف داروهای تسکین درد سیاتیک

در اکثر مواقع پزشکان برای تسکین درد سیاتیک داروهای مسکن تجویز می کنند که مصرف آنها در دوره های مختلف در بازه زمانی مشخص به کاهش التهاب ناشی از سیاتیک کمک می‌کند. اما از بروز مجدد آن جلوگیری نخواهند کرد.

 ماساژ و درمان های دستی نخاع

روش ماساژ دادن به صورت اصولی می‌تواند در مدت زمان کوتاهی درمان کمر را تسکین دهد. البته این نکته را دقت داشته باشید که این روش تنها توسط درمانگران با تجربه و دارای مجوز رسمی برای بیماران مبتلا به سیاتیک انجام شود. پس از کسانی که در این زمینه تجربه خاصی ندارند، کمک نگیرید.

 استفاده از پماد ها و روغن های مخصوص ماساژ ورزشی

مالیدن ناحیه کمر با استفاده از پماد ها و روغن های مخصوص و حاوی منتول و کپسایسین به تسکین دردهای شدید سیاتیک بسیار کمک می کند.

سیاتیک - Sciatica

 لیزر درمانی

در این روش امواج لیزر با قدرت مشخصی به بافت های عمقی نفوذ پیدا می‌کند و منشاء درد را مورد بررسی قرار می‌دهد. این روش علاوه بر تسکین درد موجب پیش بردن روند بازسازی و ترمیم بافت های آسیب دیده نیز می شود.

 اوزون تراپی یکی از روش های جدید درمان درد سیاتیک

از طریق این روش واکنش پذیری اتم اکسیژن اضافی که در مولکول اوزون وجود دارد تا حدود زیادی افزایش پیدا می کند؛ به طوری که روند بهبودی ناحیه آسیب دیده را تسریع می بخشد. روش اوزون تراپی از دستگاه های مولد اکسیژن برای تولید مولکول اوزون استفاده می شود که این مولکول از روش تزریقی داخل ورید به جریان خون انتقال داده و مستقیماً زیر پوست تزریق می شود. این روش همچنین به بهبود گردش خون و افزایش اکسیژن رسانی به بافت های آسیب دیده  بسیار کمک می کند که در نتیجه شخص شاهد کاهش درد سیاتیک خواهد بود.

 حتما وضعیت قرار گرفتن بدن خود را اصلاح کنید

نحوه قرار گرفتن بدن بر روی ناحیه آسیب دیده کمر و ستون فقرات بسیار تاثیرگذار است، به طوری که اگر تلاش خود را برای قرارگیری بدن در وضعیت صحیح انجام دهید، حتما در برابر دردهای حاصل از سیاتیک در امان خواهید ماند.

تنها کاری که قرار است انجام دهید این است که نحوه راه رفتن و ایستادن و نشستن خود را اصلاح کنید و سعی کنید هنگام راه رفتن به آرامی و ملایمت قدم بردارید و زمانی که دچار این بیماری هستید از حرکات شدید و وارد شدن فشارهای بیش از اندازه هنگام بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و تا می توانید ناحیه کمر و بدن خود را در هر حالتی صاف نگه دارید، به طوری که باسن تان را به طرف داخل بدهید. هم چنین دقت کنید سفت نگه داشتن ناحیه شکم به قرار گرفتن صحیح بدنتان بسیار کمک می‌کند.

معمولاً کسانی که در طول روز ساعات بسیاری رانندگی می کنند یا مجبور هستند ساعت طولانی مدتی بر روی صندلی بنشینند، نحوه نشستن آنها بر روی کمرشان بسیار تاثیرگذار است و ممکن است در طولانی مدت با مشکلاتی مانند دیسک کمر ، درد سیاتیک و آرتروز کمر مواجه می شوند. این دسته از افراد برای پیشگیری از مشکلشان می توانند از بالش کوچک یا یک حوله لول شده در پایین کمر استفاده کنند و استفاده از صندلی های استاندارد هم موجب می شود به ناحیه کمر فشار کمی وارد شود.

 حتما وضعیت قرار گرفتن بدن خود را اصلاح کنید:
خوابیدن و دراز کشیدن صحیح هم بر روی سلامتی کمر تاثیرگذار است، به طوری که استفاده از بالش استاندارد به قرار گرفتن وضعیت خوب بدن کمک می کند. یکی از عادات بدی که اکثر افراد ممکن است داشته باشند، خوابیدن بر روی شکم است. این کار موجب گود شدن بیش از اندازه  کمر و قرار گرفتن آن در بدترین حالت ممکن می شود.پس به این نکته هم توجه ویژه داشته باشید.

آیا سیاتیک درمان قطعی دارد؟

لازم به ذکر است که کمر درد در شکل های مختلفی خود را نشان می دهد و ممکن است بلافاصله بعد از حادثه و یا این که به تدریج خود را نشان دهد.  برخی مواقع ممکن است که علت کمر درد نامعلوم باشد اما گاهی نیز پزشک با یک ویزیت ساده متوجه ی دلیل کمر درد بیمار می شود و درمان را خیلی فوری شروع می کند. برخی مواقع درمان های خانگی برای سیاتیک بهترین جواب را می دهند و شما می توانید با انجام درمان های خانگی این مشکل را تا حدودی حل کنید. شایان ذکر است که مصرف مسکن و داروی شل کننده عضلات ساده ترین راه برای درمان سیاتیک است.

علاوه بر آن می توانید داروهایی مثل ناپروکسن، آسپرین و ایبوپروفن مصرف کنید و یا این که از کمپرس آب گرم استفاده کنید. حواستان باشد که ستون فقرات خیلی حساس است و از نخاع محافظت می کند و برای درمان قطعی آن حتما باید به پزشک مراجعه کنید . استفاده نادرست از درمان های خانگی و دیر مراجعه کردن به پزشک و یا حتی مراجعه به فرد غیر متخصص ممکن است عواقب سنگینی به همراه داشته باشد پس حتما به یک متخصص کار بلد و با تجربه  مراجعه کنید.

آیا گرفتگی رگ سیاتیک درمان دارد ؟

در واقع می توان گفت که درد سیاتیک از قسمت های پایینی کمر شروع می شود و تا انگشت و پنجه ها نیز ادامه پیدا می کند اما گرفتگی رگ سیاتیک یعنی این که عصب سیاتیک ملتهب شود. همان گونه که در بخش های قبل اشاره کردیم عصب سیاتیک برای انتقال اطلاعات از مغز به نقاط مختلف بدن و هم چنین از نقاط مختلف به مغز است؛ این عصب بزرگ ترین عصب محیطی بدن است . باید خدمتتان عرض کنیم که گرفتگی رگ‌ سیاتیک دلایل زیادی دارد و معمولا با علائم زیر همراه است.

  • ضعف عضلات
  • سوزن سوزن شدن پا و کمر
  • احساس درد در قسمت های ساق پا

اگر به موقع برای درمان گرفتگی رگ سیاتیک به پزشک مراجعه کنید قطعا به نتایج خیلی خوبی خواهید رسید البته می توانید از کمپرس داغ،  ورزش های مخصوص و دارو نیز استفاده کنید. اگر مایل هستید در خانه گرفتگی رگ سیاتیک را درمان کنید می توانید یک بالش را در هنگام خواب  بین پا های خود نگه دارید تا درد خود را کم تر کنید.

آیا فیزیوتراپی برای درمان سیاتیک مفید است؟

پزشکان معمولا بعد از بهبودی درد های خیلی حاد و مزمن از فیزیوتراپی برای درمان سیاتیک استفاده می کنند؛ در این روش درمان فیزیوتراپیست یک سری حرکات اصلاحی به فرد می دهد تا وضعیت بدن را عوض کند ، عضلات کمر را تقویت کند و درد ستون فقرات را نیز کم تر کند. برای این که به بهترین جواب برسید باید به پزشک خود بگوئید که دقیقا درد را در کدام منطقه حس می کنید. این فیزیوتراپی موجب بهتر کردن دامنه حرکات بدن می شود و ریشه ی مشکلات را از بین می برد. علاوه بر این فیزیوتراپی به درمان سندروم پیریفورمیس و سیاتیک ایسکمیک نیز کمک می کند.

آیا استخر برای درمان سیاتیک خوب است؟

آب درمانی یکی از بهترین روش ها برای درمان انواع بیماری و مشکل مثل سیاتیک است. برای تمرینات آب درمانی باید حتما با متخصص طب فیزیکی مشورت کنید. حتی اگر بلد نیستید شنا کنید برای تقویت ماهیچه های خود در آب راه بروید. ممکن است که انجام تمرینات به خاطر درد سیاتیک با درد همراه باشد اما خب بهتر است که آن ها را با دقت تمام انجام دهید.

درمان سیاتیک

چه ورزشی برای درمان سیاتیک مفید است؟

اگر قصد انجام ورزش برای درمان سیاتیک دارید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید؛ پزشک ابتدا ارزیابی های لازم را انجام می دهد تا شرایط جسمانی شما را بسنجد تا متوجه شود که چه حرکاتی برای شما مناسب است . اگر مایل هستید که فشار روی عصب را کم کنید بهتر است حرکات سبک و نرمی را انجام دهید. متخصص های فیزیوتراپی استفاده از وزنه را نیز به تمرینات اضافه می کند. حواستان باشد که حرکات کششی کمر موجب محافظت از اعصاب شما می شود و به این ترتیب درد شما را کم می کند. برای بهتر شدن عضلات بدن می توانید پیاده روی کنید و یا این که از دوچرخه ثابت استفاده کنید.

برای درمان سیاتیک چه باید کرد؟

اگر قصد دارید سیاتیک خود را درمان کنید می توانید با راه های ساده ای هم چون استخر، ورزش و فیزیوتراپی این مشکل را حل کنید و چنان چه مشکل خیلی بیش تر و سخت تر باشد پزشک مجبور به عمل می شود. البته باید خدمتتان عرض کنیم که پزشکان خیلی عمل جراحی را توصیه نمی کنند. البته عمل جراحی باعث می شود که فضای بیش تری برای عصب فراهم می کند. اما خب خیلی نگران نباشید ۹۰ درصد مواقع درد سیاتیک بدون جراحی حل می شود.

برای درمان سیاتیک به چه دکتری مراجعه کنیم؟

درست است که درمان های خانگی موثر باشد اما اگر به درستی انجام نشود و یا این که به پزشک کاربلدی مراجعه نکنید عواقب بدتری در می خواهید داشت پس حتما باید به کلینیکی تخصصی مراجعه کنید. همان گونه که در بخش های قبل اشاره کردیم می توانید به کلینیک دکتر اسماعیل نوریچ مراجعه کنید تا درد خود را تسکین دهید و به زندگی عادی خود بازگردید.

کلام آخر

خوب دقت کنید، اگر مشکل درد سیاتیک خیلی سریع تشخیص داده شود با استفاده از روش های غیر جراحی به راحتی قابل درمان است و علائم آن حدود چند ماه بعد از شروع درمان کاملا از بین می رود. پس نسبت به دردهای ناحیه کمر خود توجه ویژه داشته باشید و هر چه  سریع تر برای درمان آن اقدام کنید.

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *